دامنه چیست ؟ domain چیست؟ – ثبت دامنه آوابرید

دامنه چیست ؟ domain چیست؟

 

دامنه domain چیست ؟ دامین یا دامنه یا دومین (Domain) به نشانی وب سایتی است که شما در محل نوار مرورگر خود وارد می کنید تا به آدرس مورد نظر هدایت شوید. به طور مثال با وارد کردن نشانی avabarid.com یا www.avabarid.com به صفحه اصلی سایت شرکت رسانه آوابرید وارد می شوید و محتویات آن را مشاهده می کنید . در اینجا به تعریف دامنه و دسته بندی انواع دامنه های بین المللی و ملی و کاربرد آن می پردازیم. شما در انتهای این مقاله به تمامی دامنه ها و شرایط استفاده از آنها آشنا می شوید.

 

موضوعاتی که در این مقاله به آن می پردازیم
1- دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟
2- دسته بندی انواع دامنه ها
3- دامنه بین المللی چیست؟
4- دامنه ملی چیست و انواع آنها

 

ثبت دامنه اینترنتی با قابلیت تمدید در آوابرید

بیایید با توضیح راحتتری بیان کنیم ، به طور مثال شما قصد دارید فروشگاه محصولاتی مثل پوشاک یا محصولات بهداشتی را راه اندازی کنید تا درامدی برای خود داشته باشید برای این کار در ابتدا نیاز به مکانی در یک منطقه از شهر می باشد که مشتریان شما به آن برای خرید مراجعه کنند و این ادرس بهتر است سرراست باشد که در خاطر مشترک باقی بماند و بتواند دفعات بعد به راحتی شما را پیدا کند و از رقبای شما خرید نکند ، امروزه با ورود دنیای فضای مجازی و اینترنت در کلیه مشاغل نیاز 100 درصد کلیه کسب و کارها به راه اندازی سایت و داشتن ادرس در اینترنت همچون مثال ساده بالا می باشد که در صورتی که ادرس ما راحت و اسانتر باشد در حافظه مشتری می ماند و مشتری به رقبا مراجعه نمی کند این نشانی یا ادرس اینترنتی همان دامنه می باشد که در مقاله به تفسیر کامل آن می پردازیم. در نظر داشته باشیم که نام و انتخاب نام دامین بسیار مهم است که می بایست که بهتر است نام انتخابی شما کوتاه، ساده و صریح باشد و در عین حال جذاب که قابل برند شدن باشد که در ذهن مشترک باقی بماند.

 

عنوان دامنه

DOMAIN در ایران با عنوان های دامنه ، دومین، دامین در میان کاربران استفاده می شوند در واژه گان فارسی به معنی گسترده ترجمه می گردد اما در محیط وب و میان کاربران IT و مهندسان و مدیران فناوری مفهوم آن به نشانی یک سایت می باشد که در حقیقت یک عدد ای پی IP که همان کد اختصاصی یا بهتر بگوییم کد پستی نشانی شما می باشد که توسط پروتکل دی ان اس (DNS) این ای پی را به نام دامنه مورد نظر تبدیل می کند.( میتوانید برای آشنایی با این پروتکل مقاله NS یا DNS چیست را مطالعه فرمایید.)

 

دسته بندی دامنه ها:

دامنه شامل نام یا اسم دامین و پسوند دامنه می باشد که این دو جز با دات یا همان نقطه از هم جدا می شوند که پسوندها به دسته بندی مختلفی تقسیم می گردد که دارای ویژگی های مختص خود می باشند.

 

انتخاب نام دومین (دامنه)

• بهتر است نامی که انتخاب می کنید کپی یا شبیه شرکت یا برند و محبوب نباشد زیر در هنگام seo دچارمشکل می شوید به و یا ممکن است آن سایت با شکایت دامنه شما را توقیف و حق استفاده از آن از شما سلب گردد.
• بهتر است نام انتخابی دامنه کوتاه و صریح باشد. تا در ذهن ماندگار باشد
• بهترین انتخاب برای نام به این شکل است که بخشی از برند و نام شرکت در نام دامنه بیاید
• بهتر است در نام DOMAINخود از فاصله (_ , – , . , / , \ )و عددها استفاده نکنید

 

انواع پسوند دامنه

 

انواع پسوند دامنه های اینترنتی و ایران آوابرید

 

پسوند های دامنه GTLD یا عمومی

دامنه های عمومی Generic Top Level Domain به پسوند دامنه هایی گفته می شود که مختص کشور یا منطقه جغرافیایی خاصی نیست و برام عموم جهان خرید و ثبت آن آزاد است . پسوند های مثل دات کام com. مخفف کلمه commercials می باشد که برای کلیه کسب و کارهای تجاری استفاد ه و پیشنهاد می شود، org. مخفف واژه organization می باشد که معمولا در سازمان ها کاربرد دارد و بیشتر سازمان ها شرکت های بزرگ از آن استفاده می کنند لازم به ذکر می باشد برای ثبت و خرید این پسوند نیاز به ارائه مدارک سازمان جهت ثبت وجود ندارد و هیچ گونه محدودیتی ندارد. د امین net. مخفف network می باشد که در کسب و کارهای اینترنتی، شبکه و امنیت ، هاستینگ و موارد تحت شبکه استفاده می شود.

 

پسوند های دامنه CCTLD یا اختصاصی

دامنه های اختصاصی Country Code Top Level Domain دامین هایی که مختص به منطقه جغرافیایی و کشور ویژه است اما به اشتباه در جهان فرهنگسازی شده و کاربرد زیادی دارد به طور مثال دامنه .co مربوط به کشور Colombia می باشد اما در بین عموم به اشتباه فکر می کنند مخفف Company است و یا پسوند ac اشاره به جزایر ایسلند Ascension Islands دارد اما کاربرد آن در حیطه آموزش و دانشگاه ها می باشد که مخفف Academic می پندارندو همچنین دامنه tv. به مختص کشور “Tuvalu” می باشد که کاربرد آن برای سایت های تلویزیون و فیلم می باشد.

 

پسوند های دامنه ملی ایران

 

دامنه های ایران

کلیه دامنه های کشور ایران با پسوند تکی یا دوپسوندی .ir در مرکز ثبت دامنه نقطه-آی‌آر (‎.ir) تحت نظارت سازمان ثبت پژوهشگاه دانشهای بنیادی – ایرنیک (IRNIC) به ثبت می رسند. برای ثبت دامنه بر اساس نوع مالکیت و زمینه فعالیت، پسوند های خاص را اعلام نموده است.

 

انواع دامنه ملی ایران

co.ir: دامنه مربوط به شرکت ها می باشد که دارای مدرک ثبت شده هستند و پس از درخواست ثبت می بایست مدارک احراز هویتی مثل اساسنامه، روزنامه رسمی ، گواهیانه مالیانی و … در سامانه ارسال کنند در صورت تایید مدارک دامه ثبت می گردد

ایران: این پسوند مختص دامین های کاملا فارسی هستند مثل آوابرید.ایران ، لازم به توضیح است این نوع دامنه با همه مرورگر ها سازگار نیست.

ac.ir: دامنه ac.ir همانطور که در دامنه های بین المللی نیز گفتیم کاربرد دآن برای وزاتخانه ها و موسسات و دانشگاهها می باشد که آموزشی می باشند مثل وزارت علوم، موسسات آموزشی و دانشگاه ها که هنگام ثبت ایرنیک مدارک رسمی موسسات و سازمان جز احراز هویت نیاز دارد.

id.ir: این یک پسوند شخصی است که مختص افراد داخل ایران می باشد که دارای کد ملی ایرانی دارند که پس از ثبت درخواست می بایست کارت ملی و ادرس و کد پستی ایران در سامنانه ثبت گردد .

org.ir: این پسوند برای سازمان ها و ارگان های خصوصی می باشند که دارای مدارک ثبت شده جهت احراز هویت می باشند .

sch.ir: این پسوند مختص مدارس ثبت شده در لیست سازمان آموزش و پرورش ایران می باشد.

gov.ir: این پسوند مختص برای مراکز، ارگان های دولتی است که با نام عضو هیئت رئیسه یا نماینده سازمان قابل احراز هویت می باشد

net.ir: این پسوند صرفا مختص سازمان ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات تحت شبکه و اینترنت رسمی در ایران می باشد.

 

جمع بندی :

در این مقاله به شرح دامنه و تعریف آن در عموم و مفهوم تخصصی آن و انواع آن پرداختیم. برای راه اندازی هر کسب و کاری چه کوچک چه بزرگ نیاز به داشتن یک وب سایت داریم که برای اینکار می بایست یک دامنه به نام برند یا شرکت ثبت کنید که هر چه این نام ساده و جذابتر باشد برای برند شدن شما بهتر است.

در صورت سوال یا پیشنهاد خوشحال می شویم در بخش دیدگاه ثبت کنید.

در صورت نیاز به ثبت دامنه می توانید به قسمت دامنه در سایت آوابرید مراجعه کنید.

2 دیدگاه

ssghj

ممنون از مقاله خوبتون آیا شما دامنه .pay را ثبت میکنید از کدام قسمت سایت امکان ثبت دامنه ووجود دارد؟

    master

    وقت بخیر،
    دامنه .pay در حال حاضر به صورت اتومات امکان ثبت ندارد و به صورت دستی ثبت می گردد و در صورت نیاز به ثبت دامنه .pay می بایست تیکت ارسال نمایید تا اقدامات لازم برای ثبت دامنه مذکور به ریجسترار ثبت کننده ارسال گردد.