NS یا DNS چیست؟ | مقالات آوا برید

چکیده :

 دی ان اس یا ان اس چیست؟ NS یا DNS : هر وب سايتی جهت نمايش و دیده شدن در فضای وب، نیاز به اتصال دامنه به سرویس میزبانی وب یا هاست (Host) دارد. به شکلی که هر فردی با وارد کردن نشانی وب در هر مرورگری (نام دامنه سایت)، به سرور هاست آن هدایت می شود و محتویات آن سایت را مشاهده می کند. اتصال هر دامنه (Domain) با سرور ميزبان خود از طريق Name Server ها صورت مي گیرد. وب سایت ها با استفاده از نام سرورها امکان استفاده از Domain Name ها را به جای IP آدرس ها را می دهند. در این مقاله به تعریف کامل ان اس یا دی ان اس و انواع DNS و تفاوت NS و DNS می پردازیم در انتها با مطالعه کامل این مقاله شما به کلیه اصطلاحلات و اطلاعات در این خصوص آگاه می شوید.

 

NS یا DNS چیست ان اس یا دی ان اس

DNS و یا NS چیست ؟
________________________________________
NS مخفف عبارت Name Server می باشد. پس از خرید و ثبت دامنه یا دومین و سرویس هاست(سرویس میزبانی وب)، می بایست ترتیبی اتخاذ گردد تا زمانی که یک کاربر نام دامنه ثبت شده را در هر مرورگر اینترنتی وارد و سرچ می کند، به سرور میزبان سایت هدایت و محتویات آن وب را مشاهده کند. در غیر این صورت، کاربران مجبورند تا وب سایت ها را با استفاده از IP سرور که یک به صورت تعدادی عدد می باشد (و به خاطر سپردن آن بسیار مشکل است) مشاهده کنند. اتصال يك دامنه با هاست آن از طريق Name Server ها صورت مي پذيرد. وب سایت ها با استفاده از نام سرورها، امکان استفاده از Domain Name ها را به جای آی پی آدرس ها می دهند. در واقع Domain name server یا همان DNS نشان دهنده یک تکنولوژی قدرتمند اینترنتی برای تبدیل نام دامنه به آدرس IP است. وظیفه اصلی NS، یک رابط بین آدرس IP، نام سیستم کاربران وبسایت ها و حوزه های مربوطه می باشد.

ان اس NS یا دی ان اس DNS چیست تفاوت

چگونگی ست نمودن Name Server های مربوط به میزبانی Host بر روی دامنه
________________________________________
در حالت کلی جهت اعمال تغییرات NS می بایست از پنل دامنه انجام گردد. به منظور اتصال دامنه به هاست، در قسمت Name Server در پنل مديريتي دامنه، مي بايست مشخصات هاست میزبان خود را وارد نمائيد. جهت دريافت مشخصات مربوط به نام سرور NS یا همان DNS ، شما مي توانيد با شركتي كه خدمات هاست خود را دريافت کرده اید، تماس یا درخواست خود را ارسال نمایید. شايان ذكر است اين اطلاعات معمولا پس از تهيه هاست از طريق ايميل نیز براي كاربران ارسال مي گردد.

مدت زمان سپری شدن ست شدن NS ها
________________________________________
مدت زمانی که نیاز است تا NS ها بر روی هاست set و یا update شود به پسوند دامنه ثبت شده بستگی دارد. برای دامنه های ir. معمولا این زمان طولانی تر و ممکن است به طور میانگین تا ۲۴ ساعت به طول انجامد. شایان ذکر است برای پسوندهای دامنه بین المللی مانند com ، .net. و … معمولا بین ۳ الی ۴ ساعت و یا ممکن است بیشتر زمان ببرد. در صورتی که کلیه مراحل را به درستی انجام دهید، می توانید با وارد نمودن نام دامنه خود یا همان آدرس سایت تان در هر مرورگر ی، سایت خود را مشاهده نمائید.

DNS software چیست ؟
________________________________________
زمانیکه یک دامنه را ثبت می کنیم می بایست نیم سرورهای آن را مشخص کنیم. برای این کار به کامپیوتری نیاز داریم که به طور دائم به اینترنت متصل باشد و نیم سرورهای مشخصی با IP معلوم مرتبط با آن وجود داشته باشد. این اتصال توسط DNS software انجام می شود. این در واقع برنامه ای می باشد که در وب سرور نصب گردیده و انتقال داده های مرتبط با domain name system را آسان می کند. از بُعد فنی هر سرور ی می تواند نرم افزار DNS را داشته باشد که آن را به یک سرویس دهنده DNS تبدیل نماید. البته برخی میزبانی های اشتراکی (Shared hosting) اجازه این کار را به شما نمی دهند. در صورتیکه به نصب این نرم افزار علاقه مند یا نیازمند هستید، به سرور مجازی VPS یا سرور اختصاصی Dedicated server نیازمندید ، در غیر اینصورت می بایست هزینه یک وب سرور شخصی را پرداخت کنید.

تفاوت بین NS و DNS چیست؟
________________________________________
DNS شبکه ی انبوه و بزرگی از سرور ها می باشد که از بزرگترین پایگاه داده های دیجیتال تشکیل یافته است. این دیتابیس توسط چندین موسس و بنیانگذار اینترنت مانند IANA و یا ICANN نگهداری و مدیریت می شود. به عبارت دیگر DNS یک پایگاه مرکزی در فضای مجازی و بستر اینترنت است که بدون آن اینترنت به شکلی که امروزه وجود دارد قابل مدیریت نبود. نیم سرور در حقیقت وب سرور ی است که نرم افزار DNS در آن نصب گردیده است. به طور خاص یک سرور توسط Host مدیریت می گردد که برای مدیریت نام هر دامنه استفاده می شود که مرتبط با همه ی حسابهای Hosting provider می باشد.انواع DNS سرور انواع DNS سرور
________________________________________
سرورهای پایه و مبنا :
هزاران هزار سرور در سراسر جهان وجود دارد که دیتا بیس های زیادی را شامل می شوند اما تنها ۱۳ دستگاه سرور root وجود دارند که کلیه ی دیتابیس های دنیا را در خود نگهداری می کنند.

سرورهای Primary Master :
این نوع سرورهای داده ها را از domain zone و فایلی که در سرور است خوانده و همچنین اطلاعات مورد نیاز را به سرور secondary master ارسال می نماید. Zone data اطلاعاتی می باشد که توسط مدیر سرور تعیین شده و به سرور دستور را می دهد که چگونه با سایر سرورها رفتار یا ارتباط برقرار نماید. زمانی که یک سرور Primary با سرور secondary ارتباط برقرار می نماید zone transfer نامیده می شود چرا که داده های zone از یک DNS به DNS دیگر ی منتقل می گردد.

سرورهای Secondary Master :
نام دیگر آن slave server داده های zone را از primary server به صورت خودکار دریافت نموده، در نرم افزار مدیریت DNS manager این نوع سرورها را secondary می نامند. هر زمانیکه که نیاز به انجام کاری داشت اطلاعات مورد نیاز را از سرور primary دریافت می کند. نقش این سرورها بسیار مهم می باشد چرا که امنیت را از طریق ارائه redundancy ارائه می دهند. با ایجاد تنوع در ساختار مدیریتی سرور های نام دامنه، امنیت سایت های وب و اینترنت تضمین می گردد.

 

2 دیدگاه

گودرزی

سلام ممنون از مقاله و سرویس خوبتون.

    master

    هدف ما رضایت مشتریان است