تفاوت VPS و VDS

تفاوت VPS و VDS چیست

VPS و VDS دارای تفاوت‌های زیادی هستند، به طور کلی سه نوع هاست برای ارائه خدمات وجود دارند. از جمله این هاست‌ها می‌توان به هاست‌های اشتراکی، VPS و VDS اشاره کرد. در این میان، بسیاری از افرادی که قصد دریافت خدمات هاستینگ را دارند، با مفهوم هاست اشتراکی آشنا هستند، اما اطلاعات کافی درباره سرور مجازی VPS و VDS ندارند. می‌توان گفت که VPS با استفاده از ابزار Hyper-Visor ساخته می‌شود. در حالی که VDS یک سرور اختصاصی مجازی است و کارایی به مراتب بالاتری دارد. برای بررسی کامل تفاوت های VPS و VDS، در این مطلب از رسانه آوا با ما همراه باشید.

هر نکته‌ای که باید درباره VPS بدانید

عبارت VPS مخفف کلمه Virtual Private Server است. به طور کلی، می‌توان گفت که vps یک سرور خصوصی است و به عنوانی از خدمات میزبانی اشاره دارد که در آن، به صورت هم‌زمان با ده‌ها و یا حتی صدها سرور مجازی دیگر روی یک بستر مشترک میزبانی قرار دارد. به همین خاطر، می‌توان گفت که در VPSها منابع CPU و RAM در همه سرورها به صورت کاملا مشترک هستند.

نکته‌ای که درباره VPS وجود دارد این است که است که به دلیل استفاده از منابع اشتراکی، ممکن است در صورت استفاده افراد دیگر از منابع سرور، سرور شما با اختلال در زمینه‌های مختلف مانند سرعت اتصال به اینترنت، پهنای باند، CPU یا RAM مواجه شود. اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که در سرور‌های VPS خبری از ماهیت فیزیکی نیست و تقسیم‌بندی به صورت کاملا مجازی انجام می‌شود.

سرور VDS چیست؟

در کنار هاست‌ها و سرورهای VPS، سرورهای اختصاصی مجازی یعنی VDS قرار دارند. عبارت VDS هم به عنوان مخفف کلمه Virtual Dedicated Server شناخته می‌شود. در این سرورها به دلیل اینکه  تمام منابع به صورت اختصاصی در اختیار کاربر قرار می‌گیرند، با بیشترین سرعت کار و مقیاس‌پذیری مواجه هستید.

تفاوت های VPS و VDS کدام هستند؟

به طور کلی، در بررسی تفاوت های VPS و VDS می‌توان گفت که شاید در تعریف ساده و لغتی، این دو نوع سرور تفاوت‌های چندانی با هم نداشته باشند. اما اگر به دنبال دریافت سرور شخصی هستید، حتما باید با تفاوت این دو نوع سرور در عملکرد آشنا باشید.

تفاوت های VPS و VDS از نظر توان سرور و نوع Pool

در بررسی تفاوت های VPS و VDS، باید به این نکته اشاره کنیم که در VPS منابع سرور به صورت Pool شده در اختیار تمام سرورهای بعدی قرار داده شده‌اند. لازم به ذکر است که این سرورهای بعدی هم از نوع VPS هستند. همین باعث شده است تا بتوانید بیشتر از توان سرور اختصاصی برای ایجاد ماشین مجازی اقدام کنید. چرا که در این نوع سرور، معمولا تمام ماشین‌های مجازی به صورت هم‌زمان در اوج مصرف خود از منابع قرار ندارند.

در رابطه با VDS، شرایط تا حدودی با VPS فرق می‌کند. در این نوع سرورها، منابع که برای سرور وجود دارند، به گونه‌ای ارائه می‌شوند که ماشین‌های مجازی امکان استفاده بیش از توان سرور را نداشته باشند. در نتیجه، احتمال بسیار کمتری برای مواجه شدن با مشکل و هرگونه اختلال وجود دارد.

اگر بخواهیم تفاوت های VPS و VDS را با ذکر مثال بررسی کنیم، تصور کنید که در یک سرور اختصاصی، 20 گیگابایت رم و 20 هسته پردازنده یا همان CPU در اختیار ما قرار دارند. حال اگر بخواهیم با این منابعی که در اختیار داریم، پنج VDS را بسازیم، باید به هرکدام 4 هسته پردازنده یا همان CPU و 4 گیگابایت رم اختصاص دهید. با انجام این کار، هر ماشین مجازی از منابعی که به صورت اختصاصی در اختیار آن قرار داده شده است استفاده می‌کند و دیگر خبری از استفاده از منابع توسط ماشین‌های مجازی دیگر نیست.

اگر بخواهیم با همان 20 گیگابایت رم و 20 CPU که در اختیار داریم، سرور VPS می‌توانید تا 6 یا حتی بیشتر از این تعداد، ماشین مجازی ایجاد کنید. همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره شد، تنها در مواقع بسیار نادر ممکن است تمام ماشین‌های مجازی قصد استفاده صد درصدی از منابع را داشته باشند که این باعث اختلال در سیستم VPSها می‌شود.

برخی از مزایای مهم استفاده از VDS

به طور کلی، می‌توان گفت که دلایل مختلفی دست به دست هم داده‌اند تا دسترسی به VDS و استفاده از این نوع سرورها ارزش بیشتری نسبت به VPSها داشته باشد. در ادامه با مزایای استفاده از سرورهای اختصاصی VDS به صورت کامل آشنا می‌شویم.

از جمله برخی مزایای استفاده از VDS عبارتند از:

  • امکان مدیریت بهینه هزینه‌ها
  • امنیت بالا
  • کارایی حداکثری

امکان مدیریت بهینه هزینه‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از VDS، امکان مدیریت بهینه هزینه‌ها و به طور کلی، مقرون به صرفه بودن این نوع سرورهای مجازی اختصاصی است. برای اینکه سروری را با منابع اختصاصی خریداری کنید که این منابع به هیچ عنوان در دسترس ماشین‌های مجازی دیگر قرار نگیرند، دو راه حل پیش رویتان قرار دارد. اولین روش، خرید سرورهای اختصاصی فیزیکی و دومی، خرید سرور مجازی اختصاصی است. برخی تصور می‌کنند که خرید سرور فیزیکی اختصاصی مقرون به صرفه است. در حالی که علاوه بر خرید این نوع سرور، باید هزینه‌های دیگری را هم برای نگهداری از آن و موارد مربوط به خود سرور پرداخت کنید.

در مقابل سرورهای اختصاصی فیزیک، سرورهای مجازی اختصاصی وجود دارند. از لحاظ نوع خدمات ارائه شده، تقریبا هیچ فرقی میان این دو سرور وجود ندارد. با این تفاوت که برای دریافت آن‌ها هزینه به مراتب کمتری را پرداخت می‌کنید. این باعث می‌شود هزینه‌ها برای شما بسیار کمتر شود. این موضوع در شرکت‌های کوچک و متوسط که قصد رشد دارند، نمود بیشتر دارد و باعث می‌شود تا بتوانند مبالغ صرفه‌جویی شده را در زمینه‌های دیگری خرج کنند.

انعطاف‌پذیری بالای VDS

درست است که چه در VPS و چه در VDS، انعطاف‌پذیری بالایی را برای دریافت منابع مورد نیاز برای سرورهای دلخواه شاهد هستیم، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در VPS، همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، ممکن است در برخی مواقع، تمام منابعی که سرور شما نیاز دارد، در اختیارتان قرار نگیرند که این باعث کاهش راندمان کاری می‌شود. اما در VDS می‌توانید کاملا مطابق با نیاز خود، منابع دلخواه را انتخاب کنید و مطمئن باشید که این منابع در تمام شرایط در دسترس کامل ماشین مجازی شما قرار دارند.

امنیت بالای VDS

یکی از مزایای VDS که باعث شده است تا افرادی که قصد دریافت سرور مجازی را داشته باشند، این نوع سرورها را به VPS ترجیح دهند، امنیت بالای آن است. به طور کلی، زمانی که شما از VDS استفاده می‌کنید، به تمام منابع مورد نظرتان به صورت اختصاصی دسترسی دارید. همچنین می‌توانید در صورت نیاز، سیستم Firewall را به گونه‌ای بهینه کنید که امنیت سرور چندین برابر شود. به این صورت که می‌توانید اجازه دسترسی را تنها به IPهای شرکت خود بدهید. در مقابل، در VPS به دلیل اینکه منابع به صورت اشتراکی هستند، ممکن است امنیت سرور مجازی شما تا حدی کاهش پیدا کند.

مزایای استفاده از سرویس VPS نسبت به VDS

سرورهای از نوع VPS هم مزایای نسبت به سرورهای دیگر و مخصوصا سرورهای VDS دارند. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم اگر به دنبال دریافت سرور مجازی هستید، حتما مزایای VPS را نسبت به VDS و برعکس مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم درست را در این زمینه بگیرید. در ادامه با برخی از مزایای VPS آشنا می‌شویم.

هزینه مناسب دریافت VPS نسبت به VDS

به خودی خود، شما با هزینه کمتری VDS را نسبت به سرورهای فیزیکی اختصاصی دریافت می‌کنید. در حال حاضر نیز امکان دریافت VPS با هزینه کمتر از VDS برای کاربران وجود دارد که این باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

امکان شخصی‌سازی بیشتر منابع

به طور کلی، درست است که در سرورهای مجازی VDS امکان شخصی‌سازی منابع و دریافت آن‌ها را به مقدار مورد نیاز دارید. با این حال، در سرورهای VPS گزینه‌های بیشتری برای شخصی‌سازی منابع در اختیارتان قرار دارند و می‌توانید مطابق با نیازتان سرور VPS دلخواه را خریداری کنید.

 

سوالات متداول

به طور کلی، اگر در دسترس بودن تمام منابع در تمام شرایط و امنیت بالا برایتان ارجحیت دارد، VDS بهترین گزینه برایتان خواهد بود.

خیر. به دلیل استفاده از منابع به صورت اشتراکی، امنیت این نوع سرورها مقداری پایین‌تر از VDS است.

بله. با این حال، در VPS برخی از مجموعه‌های ارائه دهنده هاستینگ ممکن است گزینه‌های بیشتری برای انتخاب منابع دلخواهتان به صورت شخصی‌سازی شده داشته باشید.

خرید سرورهای VDS و VPS با مزایای منحصر به فرد از رسانه آوابرید

سرورهای مجازی VDS و VPS دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند. به طور کلی، اگر به دنبال این هستید که منابع سرور همیشه به صورت اختصاصی در اختیارتان قرار داشته باشند و در عین حال، امنیت سرورتان بیشتر باشد، VDS گزینه مناسبی خواهد بود. اما اگر به دنبال انعطاف‌پذیری بالاتر و هزینه مناسب هستید، VPS را توصیه می‌کنیم. شما می‌توانید از مجموعه رسانه آوابرید انواع این سرورها را با منابع مختلف و متناسب با نیاز خود خریداری کنید. جهت دریافت مشاوره نیز می‌توانید با کارشناسان مجرب ما در رسانه آوابرید تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب در
دیدگاه های کاربران درباره این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *